MSS (Mladinski svet Slovenije) je nedavno sestavil Volilni program po meri mladih za obdobje 2011-2015, med katerimi so dobro izpostavili 3 (po osebnem mnenju ključne) točke za trenutno mlado generacijo:
- možnost zaposlovanja
- stanovanjska problematika
- izobraževanje
Celoten program (link) je napisan precej na široko z veliko družboslovnega pridiha, s pompoznim pozivanjem političnih strank k zavezi po implementaciji njihovih predlogov, celo Ministrstvo za mladino so si zaželeli (medtem ko vsi vidijo, da je trenutno število ministrstev neokusno preveliko za Slovenijo in še vedno premalo za apetite politikov). Očitno je v Sloveniji postala že rutina zahtevati tudi nerealno, da se le sliši dobro. In da je knjiga zahtev videti bolj debela. Vsekakor pa ne gre prezreti bistva - možnosti zaposlovanja, stanovanjska problematika in izobraževalni proces (posebej visoko šolstvo) res že vsi po vrsti pokajo po šivih od nabranih težav. Protesti v okviru 15o, okupacije Filozofske fakultete, pred tem še protesta študentov Fakultete za socialno delo za pomoč države pri ureditvi pripravništva... vse to so le nekoliko bolj odkriti odzivi.
Bistvo te zgodbe je...
...da se na vse zadeve ustaljene politične garniture ne odzivajo proaktivno, ampak že leta le gasijo požare. Minister za delo je študentom socialnega dela na hitro spisal pravilnik, ob zasedbi FF se vsi (ampak res vsi!) udeleženi strinjajo, da je marsikaj narobe in da bi tudi oni najraje stavkali (ne samo nekateri študenti, ampak tudi rektor univerze, profesorji, študentski funckionarji...). Na težave, ki jih je mogoče iz statistike razbrati, pa se opozarja že leta.
Pred kratkim so zunanji analitiki ob opazovanju reševanja Evra za evropske politike dali en komentar na splošno delovanje evropskih politikov: 'Evropski voditelji imajo navado stvari urediti pravilno. Prepozno.' (žal nisem našel avtorja za citiranje). In domači voditelji niso pri tem nobena izjema. Zgoraj navedena problematična področja so že leta zanemarjena s strani glavnih skrbnikov, ker je to:
- a) nekomu ustrezalo (npr. najemnine za študente so bile v LJ zaradi pomanjkanja študentskih domov bistveno višje, kot bi bile sicer)
- b) v obilici dela (z gašenjem požarov) imamo mladi očitno najbolj debelo kožo in smo zato na agendi gasilcev nekje pri dnu prioritetne lestvice zadanih nalog (TEŠ6 je pomembnejši, pokojninska reforma, menjave direktorjev, dokapitalizacije bank...).
Dali so nam iPhone-a v roke in iPod-a v ušesa, da nam ne bo dolgčas v čakalnici. Že leta se med ostalim opozarja na sledeče:
- fakultete so postale socialni bazeni, katerih naloga je mlade zadržati pred iskanjem prve službe
- študentskih sob je premalo
- študentsko delo dela težave na trgu dela
- slovensko gospodarstvo ne potrebuje (toliko) diplomantov, ampak bolj navadne delavce
- mladi dobivajo le službe za določen čas, podjemne pogodbe...
- študira se preeeedolgo (je to čudno glede na zapisano v 1. alineji?!)
- fakultete niso dovolj odprte, da bi konkurenca izboljšala pedagoške garniture
- samozaposlitve ne rešujejo težave brezposlenosti - samo kamuflaža so
- osamosvojitvene težave pri odhodu od staršev
- štancanje diplom in proizvajanje 'fahidiotov'
- manjkajo določene fizične zgradbe za akademije, MF v MB
- ...
Nima smisla dalje naštevati vse anomalije delovanja naše družbe. Dejstvo je, da so dobro znane in že ničkolikokrat premlete. Žalostno pa je, da nobena od strank, ki se samozavestno POTEGUJEJO za rešitev Slovenije iz te krize, nima načrta za mlade.
Še najdlje je prišel g. Karel z izjavo 'Mladim moramo dati službe.' Če bi zraven navedel še kako, bi mu mirno odpustili dejstvo, da ima svojo računico za tem. In večina mladih bi (kako ironično) volila DeSUS.
napisal:
Vladimir Mijatović