Obj: 03.6.2011

Na portalu Student Info smo vas še pred referendumom povprašali po mnenju o prihajajoče referendumu o pokojninski reformi, o mnenju glede reklame z Urško Čepin, skrbi za prvo službo in o grobi oceni dela vlade. Prejeli smo 361 odgovorov.

Namen raziskave je bil primerjati raziskave mnenja na splošno (raziskave drugih medijev) z mnenjem študentske populacije. Tudi naša anketa je pokazala, da vas je večina proti danemu predlogu vlade, ni pa ta razlika zelo velika (14%) oz. je bistveno manjša, kot so jo izmerile drugi mediji, ki se niso fokusirali na le določen segment prebivalcev.

Precej več vas je bilo očitno razočaranih nad inovativnim marketingom z Urško Čepin - 57% vas meni, da je bila to brca v temo. Očitno od vlade pričakujemo, da bo pri svojem komuniciranju z državljani:
- zadržana in konzervativna, brez večjih pretresov (mi pa bomo v poplavi informacij in nezainteresiranosti za blah-blah PR konference večinoma nedovzetni in bomo ta sporočila gladko preslišali).
- ali pa da bo poizkusila biti bolj kreativna (kot je poizkusila z ga. Čepinovo) ter nas tako bolj pritegnila, vendar na bistveno bolj pameten način. In takšen, kot naj bi pristojil Vladi RS. Žaljenje in posmehovanje je od politike odvrnilo praktično vse nevpletene državljane in takšen nivoja komuniciranja z državljani pač ni sprejemljiv.

1) Ali podpiras aktualni predlog pokojninske reforme?

  • Da    32%
  • Ne    46%
  • Predloga ne poznam oz. me sploh ne zanima    11%

(brez odgovora - 11%)


2) Kakšna se ti je zdela oglasna kampanja z Urško Čepin?

  • Zanimiva. Je pritegnila mojo pozornost.    5%
  • Me je pritegnila, vendar se mi ne zdi najbolj posrečena.    12%
  • Brca v temo. Grozno...     57%
  • Kateri oglas?    14%

(brez odgovora - 12%)

3) Te osebno bolj skrbi za pokojninsko reformo ali za tvojo prvo zaposlitev?

  • Pokojninska reforma me bolj skrbi.    18%
  • Prva zaposlitev me bolj skrbi.     57%
  • Nobena me ne skrbi.     9%
  • Oboje je še preeeedaleč, da bi se ubadal s tem.     5%

(brez odgovora -   11%)

Skrb za prvo zaposlitev je (jasno?!) za študenta pred skrbjo za pokojnino.

4) Kako bi ocenil trenutno vlado in njeno delo?

  • 1    zelo dobro   11%
  • 2                       12%
  • 3                       14%
  • 4                       13%
  • 5    zelo slabo    46%

(brez odgovora - 4%)


Rezultati so potrdili predvsem sledeče - mlade (zelo) skrbi prva zaposlitev. Težko je ljudi, ki se borijo, da sploh dobijo prvo službo, nagovarjati s pokojninskimi temami. Da naj se žrtvujejo za medgenarcijsko solidarnost in podobne fraze, ki se vsaj v trenutni situaciji kažejo kot navadne floskule. Mladi gledamo upokojence, ki so prišli do svoje prislužene pokojnine. Gledamo delovno aktivno generacijo, kjer jih ima zelo veliko službo za nedoločen čas in veliko množico zaposlenih v javnem sektorju, kjer sta služba in plačilo zagotovljena ne glede na delovno uspešnost. S strani lahko opazujemo tudi nenehno privatizacijo javnega premoženja, igre tajkunov... Vse to lahko spremljamo iz Zavoda za zaposlovanje ali iz sveže odprtega s.p.-ja ali podaljšanega študentskega statusa zaradi napotnice. In medtem poslušamo, da bodo pokojnine vse manjše in da bo sledilo še kar nekaj popravkov pokojninskega sistema.

Pokojninski sistem ni to, da kot posameznik veliko vplačuješ celotno delovno dobo in potem dobiš n-ti delež od preostanka v blagajni. Ker je videti, da so nekateri sposobni s trdo prigaranim denarjem kupiti toliko WC-papirja (Dnevnik.si: Zpiz: Zaposleni na račun toaletnega papirja postali bogatejši za 532 tisoč evrov), da bo ta n-ti delež pokojninske vreče namesto nekaj sto evrov shujšal na nekaj evrov. V zameno za dolgoletno vplačevanje posameznik pričakuje znesek, ki bo prenesel vsaj osnovne stroške upokojenca. Zato se toliko govori o zaupanju v pokojninski sistem. Morda nek kanček zaupanja v trenutni pokojninski sistem še obstaja, zaupanja do trenutnih politikov pa sploh ni. Zato rezultat referenduma ne preseneča.



napisal:
Vladimir Mijatović